Hore

Rez okrasných krov: Kedy a ako?

22. feb. 2017, V kategórii: Doktor Greencity

Hoci sa možno zdá, že okrasné kry v záhrade nevyžadujú veľkú pozornosť, udržiavací rez je pri väčšine krov potrebný. Nikdy však nerežeme podľa šablóny. Pri reze sa snažíme rešpektovať prirodzený charakter rastu jednotlivých druhov.

Stredne husté kry (patrí sem väčšina okrasných krov) sa presvetľujú po 5 – 10 rokoch. Odstraňujeme staré, nevzhľadné a slabé konáre pri zemi. Ponechávame nové výhony, vyrastajúce odspodu, ktoré sa môžu skrátiť aby sa rozkonárili. Tento rez sa robí väčšinou na jar do polovice marca, keď teploty neklesajú pod 0°C.

kvitnuce-kry

Riedke kry – patria sem magnólie (Magnolia), škumpy (Cotinus), hamamel (Hamamelis), azalky (Azalea), rododendrony (Rhododendron) a pod. Tieto sa dlhé roky zaobídu bez presvetľovania alebo sa vôbec nerežú. Odstraňujú sa len suché alebo poškodené konáre.

Veľmi husté kry s tenkými a slabými konármi sa tiež neprerezávajú, presvetľovanie by bolo obťažné a porušil by sa tvar kra, pretože zostávajúce konáre potom rozklesávajú. Prestarnuté kry z tejto skupiny sa musia po čase zmladiť úplne – rezom pri zemi, kedy sa odstraňujú všetky výhony. Patria sem tavoľníky (Spiraea), nátržník krovitý (Potentilla fruticosa), dráč Thunbergov (Berberis thunbergii), bradavičník (Caryopteris x clandonensis) a iné. Na jar takto môžete zmladiť aj levanduľu úzkolistú (Lavandula angustifolia).

Kedy rezať?

Dreviny sa väčšinou režú v období vegetačného pokoja, najlepšie skoro na jar, keď už nehrozia silné mrazy. Citlivé dreviny, ktoré môžu namŕzať, je lepšie rezať keď vypučia, vyhnete sa tak opravnému rezu.

Kry kvitnúce na jar kvitnú na minuloročných výhonoch. Rez robíme hneď po odkvitnutí. Patria sem napríklad zlatovka (Forsythia), orgován (Syringa), previslé vŕby (Salix caprea pendula), dulovec (Chaenomeles japonica), keria japonská (Keria japonica), na jar kvitnúce tavoľníky (Spiraea).

kvitnuce-kry

Kry kvitnúce v lete kvitnú na nových letorastoch, tieto je vhodné rezať každoročne na jar po odkrytí. Patria sem hortenzie (Hortenzia), ľubovník (Hypericum), niektoré tavoľníky (Spiraea), budleja (Buddleja). Rezom najprv odstránime staré, poškodené a prebytočné drevo. Zvyšné hrubé jednoročné výhony skrátime o polovicu v nerovnakej výške.

Ak si stále nie ste istí ako správne ošetriť okrasné kry vo Vašej záhrade, kontaktujte nás a my sa o to radi postaráme.