Hore

Jarná údržba okrasných tráv

15. mar. 2017, V kategórii: Záhrada

Do skupiny okrasných tráv patria hlavne rastliny z čeľade lipnicovytých (Poaceae) – pravé trávy a rastliny, ktoré vyzerajú ako trávy ale do tejto čeľade nepatria – napr. rastliny z čeľade šachorovité (Cyperaceae) alebo bambusy. Použitie okrasných tráv je väčšinou späté s použitím trvaliek, teda hlavne v záhonoch. Väčšina tráv je veľmi nenáročná na podmienky stanovišťa. Jarná údržba okrasných tráv podobne ako u trvaliek závisí od toho či ide o trávy stálozelené (ich listy sú aj cez zimu živé a na jar pokračujú v raste) alebo o druhy, ktorých nadzemná časť na zimu odumiera.

Stálozelené okrasné trávy

Medzi stálozelené tráv patria napr. kostravy (Festuca), metlica (Deschampsia), ovsíkovec (Helictotrichon), kavyľ (Stipa) a ďalšie. Tieto vyžadujú odstránenie odumretých častí stebiel a listov, ktoré môžeme urobiť ručne vyťahaním odumretých častí z trsov, pretože odumreté časti už nedržia na rastline pevne. Je potrebné dávať pozor na porezanie, preto je najlepšie pracovať v rukaviciach. Odumreté končeky listov môžeme odstrihnúť až po živú časť, nemali by sme však túto skupinu zrezávať príliš nízko. okrasne-travy  

Okrasné trávy, ktorých nadzemná časť na zimu odumiera

Do tejto skupiny patria napríklad ozdobnice (Miscanthus), perovec (Pennisetum), proso (Panicum), bezkolenec (Molinia) a ďalšie. U týchto rastlín odstraňujeme odumretú nadzemnú časť zásadne až po zime, začiatkom jari. Rastliny sú takto chránené pred extrémnymi mrazmi a nadmernou vlhkosťou v obnovovacej zóne – trs by mohol vyhnívať. Nie je potrebné sa s týmto rezom ponáhľať, pretože tieto trávy rašia pomerne neskoro. okrasne-travy Ak by sme však čakali príliš dlho, mohli by sme poškodiť nové, práve rašiace listy. Odumreté časti môžeme zostrihávať záhradníckymi nožnicami, nožnicami na živý plot, prípadne plotostrihom. Rez robíme nízko nad zemou, mali by zostať cca 5 cm zbytky stebiel. Jarná údržba okrasných tráv nie je náročná na odbornosť, určite ju zvládnete aj sami. Pokiaľ by ste ju však predsa chceli zveriť do rúk odborníkom, budeme radi ak nás kontaktujete.